https://budaorsimunkaruha.hu/image/cache/catalog/tartalom/munkavedelmi-sisak-2-150x150.jpg

Így válasszon munkavédelmi sisakot

Tényleg a szabvány az egyetlen, amit meg kell vizsgálni a munkavédelmi sisak kiválasztásakor? Mutatjuk, milyen szempontokat mérlegel egy felelős munkáltató!

Ha azt a környezet, illetve a munka jellege megköveteli, a védősisak használata kötelező, ez a munkáltató és a dolgozó közös érdeke. Az egyik legfontosabb védőfelszerelés lévén a sisakot illetően szóba sem jöhet kompromisszum, viselni kell, méghozzá bekapcsolva és megfelelően beállítva. De mi a helyzet akkor, ha még nincs ilyen személyi védőeszköze a munkavállalónak? Az alábbiakban sorra vesszük, mi mindenre érdemes figyelni a munkavédelmi sisak kiválasztása során!

Biztonság mindenekfelett

munkavédelmi sisakTermészetes, hogy egy olyan védőeszköz esetén, amelynek legfőbb célja a fejvédelem, az első és egyben legfontosabb szempont a szabványnak való megfelelőség. Az ipari védősisak termékek MSZ EN 397-es jelölést kapnak, ezeket vizsgálják leeső tárgyak és átlyukadás ellen, így akár azt is gondolhatnánk, hogy ennyi épp elég a biztonsághoz. Ám sisak és sisak között óriási különbség lehet, még akkor is, ha mindkettő megfelel a szabványban foglaltaknak.

Az alapvető követelményeken túl olyan kiegészítő paramétereket kell megvizsgálni, mint az oldalvédelem, az elektromos szigetelés és a szélsőséges hőmérséklettel szembeni ellenállóképesség, mindez természetesen alkalmazási terület függő. Ha ezeken a szempontokon is túljutunk és megvan a sisak, ami minden biztonsági előírásnak megfelel, mire érdemes még figyelni?

Bár alkalmi használatra elegendő az olcsóbb változat, tartós használat esetén a munkavédelmi sisak ára a legutolsó tényező, amivel érdemes foglalkozni. Az árkülönbség ugyanis nem számottevő, azonban a biztonsági és kényelmi fokozat korántsem egyforma, ha összehasonlítunk egy egyszerűbb és egy igazán profi sisakot. A munkavállalói kedvet, lojalitást és teljesítményt figyelembe véve nyilvánvaló, hogy ezen nem érdemes spórolni, hiszen a jobb sisakkal mindenki nyer.

Mit tud a profi védősisak?

Az első szempont mindjárt az alapanyag, és korántsem biztos, hogy az a védőeszköz nyújt nagyobb védelmet, ami vastagabb, ráadásul egy nehéz, robusztus sisak kényelmetlen is, tehát alaposan meg kell vizsgálni, miből készül a kiszemelt termék. Az anyag az élettartamra is hatással van, a gyengébb minőségű modellek maximum 3 évig használhatóak, viszont a jobbak 5 éven át képesek teljesíteni a követelményeket.

Célszerű megvizsgálni a védősisakot a szellőzés szempontjából is, vannak ugyanis olyan típusok, amik teljesen nélkülözik a szellőző rendszert, de olyat is lehet választani, ami a légáramlást figyelembe véve szellőzik, így nyújtva maximális komfortérzetet az egész napos munka során. Ide tartozik az izzadságpánt anyaga is, ami elsőre talán elhanyagolhatónak tűnik, de ne feledjük, hogyha a dolgozó izzad és viszket a bőre, hajlamosabb levenni a sisakot.

A fejkosár optimális esetben 6 ponton függesztett, ez garantálja a legjobb erőeloszlást és egyben ez a legkényelmesebb is a dolgozó számára. A fejméretre illeszthetőség szempontjából többféle lehetőség van, de egyértelműen a gyors beállító racsnival felszerelt sisakok jelentik a legjobb választást. Amire még ajánlott figyelni, az a kiegészítőkkel való kombinálhatóság, és itt fontos megjegyezni, hogy vannak védőszemüveggel, fültokkal felszerelt, komplett fejvédelmi szettek is.

Védősisak színek szerint

munkavédelmi sisakA színek a munkavédelmi sisakok világában természetesen nem divatos megjelenést hivatottak biztosítani, hanem a gördülékeny munkavégzés szolgálatában állnak. Kaphatnak különböző színt az egyes munkaterületek és azok vezetői, illetve célszerű megkülönböztetni a látogatókat is. Bármi legyen is a szisztéma az adott területen, a lényeg a következetesség, hiszen ez garantálja a hatékonyságot és biztonságot. Nézzük a leggyakrabban használt színeket és azok jelentését:

  • Sárga: általános munkások, magasépítésen dolgozók
  • Kék: szakmunkások, például ácsok, villanyszerelők
  • Barna: magas hőmérséklettel járó munkát végző dolgozók
  • Zöld: gépészek, munkavédelmi ellenőrök, próbaidős dolgozók
  • Piros: biztonságért felelős személyek
  • Narancssárga: irányító feladatkört ellátó személyek
  • Fehér: ellenőrök, mérnökök, vezető beosztású személyek
  • Szürke: látogatók

Amennyiben az Ön munkavállalóinak még nincs munkavédelmi sisakja, reméljük, mindezek alapján könnyebb lesz a választás. Nézzen szét webáruházunkban, és adja le a rendelését akár még ma!